نظارت بر داروخانه ها (مانند اغلب موسسات پزشکی یا غیر پزشکی) در کشور های توسعه یافته و همینطور در حال توسعه ، به صورت ارزیابی (به جای بازرسی) انجام می شود.

بازرسی (Inspection)  ارزیابی یا ممیزی (audit) با وجودی که از یک ابزار مشترک به نام چک لیست بهره می گیرند،اما در نحوه اجرای فرآیند و گزارش نتایج آن با هم متفاوتند . نتایج بازرسی معمولا به صورت بله یا خیر گزارش می شود.لذا عملکرد موسسه (از جمله داروخانه)صفر یا یک است و وضعیت خاکستری وجود ندارد ،لذا بازرسی می تواند حتی در عرض چند دقیقه انجام شود . نظیر بازرسی هایی که هم اکنون توسط دانشگاه علوم پزشکی و دفاتر اسناد پزشکی سازمان های بیمه گر انجام می شود.

اما در ارزیابی بررسی بصورت فرآیندی ،با اعلام قبلی به داروخانه و توسط انجمن داروسازان ایران انجام می شود.ورودی و خروجی فرآیند های شناسایی شده و همچنین شاخص های سنجش آنها مورد بررسی قرار می گیرد.ارزیاب یا ممیز به دنبال انطباق فعالیت ها با دستورالعمل های تدوین شده است که این حداقل به ساعت ها زمان نیاز دارد.گزارش ارزیابی برای واحد ممیزی شونده (داروخانه) راه گشا است چون موارد عدم انطباق و فرصت های بهبود را به موسس نشان می دهد . نتایج ارزیابی بصورت امتیازی به داروخانه اعلام می شود و نشان دهنده پیشرفت و یا احتمال تنزل یک داروخانه از یک ارزیابی تا ارزیابی بعدی است.

لازم به توضیح است که فرم ،فلوچارت و شیوه نامه جدید ارزیابی دار.خانه ها توسط سازمان غذاو دارو تهیه و رسما ابلاغ می گردد و نمونه ارایه شده صرفا به عنوان مثال آورده شده است.

 ARZ1ARZ2

ARZ3

 نتیجه نهایی ارزیابی بر حسب درصد در 4 سطح : مردود (تا 30 درصد)،مشروط (30 تا 50 درصد)،خوب (50 تا70 درصد) به موسس داروخانه اعلام می شود.

این نکته حائز اهمیت است که موسس داروخانه باید از ارزیابی قبلی تا ارزیابی بعدی ،موارد عدم انطباق گزارش شده را برطرف نماید و یک روند بهبود مستمر در همه مصادیق توانمند ساز ها و نتایج عملکردی داروخانه مشاهده شود.بدیهی است که در این صورت داروخانه ها در مسیر تعالی قرار خواهند گرفت.

تماس با ما

  • گرگان،جرجان،خیابان سجادیه شماره 37
  • 01732148240
  •  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • alarm clock  08:00صبح الی 15:00بعدظهر
  • office material مدیریت وب سایت دکتر ارمغان هوشیارفرد